Πρόκριση Εθνικών Ομάδων και Πανελλήνιο Ομαδικό 2018

30-4 /04/2018 - Ν.Ο.Κατοίκων Βουλιαγμένης

Ολοκληρώθηκε ο Αγώνας Πρόκρισης Εθνικών Ομάδων Optimist και Laser 4. 7 που διοργανώθηκε από τον Ν.Ο.Κ.Βουλιαγμένης. Ο Αγώνας ήταν συναρπαστικός με το επίπεδο των Αθλητριών και Αθλητών να είναι πολύ υψηλό ! Ο καιρός βοήθησε να πραγματοποιηθούν 8 ιστιοδρομίες για τα Optimist και 7 για τα Laser 4.7. Η αθλήτρια μας Μαρία Βογιατζοπούλου τελικά κατετάγη 25η στη Γενική, 4ο κορίτσι και έχασε την Πρόκριση στο Πανευρωπαϊκό για 1 θέση έχοντας 10 περισσότερους βαθμούς από την 3η. Ο Κατιγιαννάκης Γιάννης έμεινε εκτός διεκδίκησης μια θέσης στην Εθνική Ομάδα αλλά παρόλα αυτά θα βρεθεί στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 4.7 που θα διεξαχθεί φέτος στην Πάτρα.

Αποτελέσματα

Μετά το τέλος του αγώνα Πρόκρισης πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομαδικού Optimist  όπου η Ομάδα της Περιφέρειας μας αποτελούμενη από την αθλήτρια μας Βογιατζοπούλου Μαρία , Γκαριπη Ανάσταση (ΟΦΘ) , Ζήση Φανή (ΝΟΘ) , Παπαγεωργίου Αναστασία (ΝΟΘ) κατέκτησε αήττητη την πρώτη θέση νικώντας διαδοχικά τις Περιφέρειες Νότιας Ελλάδος , Αθηνών , Νησιών Αιγαίου και στον Τελικό την Ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στο Παγκόσμιο ! Με την Πανελλήνια νίκη αυτή κέρδισε την συμμετοχή στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον Αύγουστο στο lago di ledro στην Ιταλία !

Συγχαρητήρια στις Αθλήτριες – Αθλητές και τους Προπονητές Μπεναξίδη Νίκο , Κοσμόγλου Στράτο και Αιβάζη Θανάση.